Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy – fundacja, która prowadzi  “działalność w zakresie ochrony zdrowia, polegającą na ratowaniu życia chorych osób, w szczególności dzieci, i działania na rzecz poprawy stanu ich zdrowia, jak również  działania na rzecz promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej”.

WOŚP organizuje coroczną akcję medialną, która ma charakter charytatywny. Impreza polega na graniu „wielkiej orkiestry”, która odbywa się w całej Polsce, a także w krajach  Europy, np. w Belgii czy Wielkiej Brytanii.  Dochód uzyskany z koncertów jest przeznaczany na realizację przedstawionych  celów.   Podczas imprezy organizowane są różnorodne formy zbiórki pieniędzy, prowadzone przez wolontariuszy. 1 września 2004 roku fundacja uzyskała status OPP, czyli Organizacji Pożytku Publicznego, a została założona w 1993 roku przez Jerzego Owsiaka, Lidię Niedźwiedzką-Owsiak, Bohdana Maruszewskiego, Piotra Burczyńskiego, Pawła Januszewicza, Waltera Chełstowskiego oraz Beatę Bethke.

W ciągu pierwszego roku istnienia fundacja zebrała 1,5 mln dolarów, nikt nie spodziewał się tak wysokiej  kwoty i ogromnego  wsparcia społeczeństwa.  Zebrane fundusze zostały przekazane na zakup sprzętu potrzebnego  w walce z chorobami serca. W styczniu 2016 roku miała miejsce 24 edycja tej niezwykłej ogólnopolskiej akcji, która jest niewątpliwie  swego  rodzaju fenomenem w Europie  i  na świecie.  Impreza stała się częścią naszej kultury. W każdym województwie stworzone zostały grupy WOŚP, których zadaniem jest organizowanie imprez charytatywnych w celu   zebrania  funduszy na określone cele.  Każdego roku zgłasza się około 120000 wolontariuszy. Każdy z wielką przyjemnością chce pomagać innym. Odbywają się licytacje, takie jak: „Złote Serduszka”, „Złote Karty Telefoniczne”; licytuje się  przedmioty przekazane przez znane osoby publiczne, aktorów, sportowców, polityków.  Akcję wspierają także: operator komunikatora Gadu-Gadu oraz Allegro.

Do tej pory kolejne akcje odbyły się na rzecz: leczenia chorób serca, pomocy szpitalom noworodkowym, zakupu sprzętu onkologicznego, ratowania życia dzieci, które uległy wypadkom, ratowania życia noworodków, ratowania życia dzieci z chorobami nerek, ratowania życia dzieci z wadami wrodzonymi, pomocy dzieciom ze schorzeniami laryngologicznymi, wczesnego wykrywania nowotworów u dzieci, powodzian. Fundusze zebrane w tegorocznej 24 edycji będą przeznaczone na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom.

Spotkanie wszystkich wolontariuszy i  sympatyków WOŚP odbywa się każdego  roku latem podczas  muzycznej imprezy „Przystanek Woodstock” – jest on finansowany ze środków Wielkiej Orkiestry.

Fundacja zamawia także przypinki, na których widnieje logo organizacji. Stanowią one formę identyfikatorów. Przypinki z okazji wydarzenia, jakim jest WOŚP, są zamawiane m. in.  przez  sieć marketów Lidl., w których na terenie całego kraju  odbywa się zbiórka pieniędzy na cel Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w ubiegłym roku było to wyposażenie dziecięcych oddziałów pediatrycznych, onkologicznych, oraz wsparcie oddziałów geriatrycznych. Podczas wydarzeń związanych  z WOŚP jest  wiele sytuacji, w których  może się znaleźć przypinka – jako identyfikator w zorganizowanej grupie osób, w sklepie jako  wyróżnik pewnych towarów, jako gadżet pamiątkowy… Mały  znaczek daje wielkie pole do wyobraźni i  działania  zarówno dla  firm, organizacji czy osób prywatnych w rodzinie, na osiedlu czy podczas zorganizowanego  wyjazdu na Woodstock.