Od czego zacząć projekt przypinki? 0

Na początku zawsze jest pomysł. Tak, przypinki, ale super, zróbmy przypinki, proszę, proszę, proszę. A tak na serio zastanów się kto? i w jakim celu? będzie nosił te przypinki. Odpowiedzi na te dwa pytania ułatwią Ci przejście przez kolejne etapy.

Czy będą to osoby przypadkowe, czy raczej świadome tego co znajdzie się na przypince? Czy treść przypinki jest znana i lubiana, czy jest czymś nowym, nieznanym? Czy przypinka będzie noszona codziennie na ubraniu, czy okazjonalnie na jednej imprezie, później stanie się pamiątką? Czy grafika będzie prosta, wyraźna? Czy będzie dużo napisów, dodatkowe logotypy sponsorów lub organizatorów?

Następną kwestią jest wybór rozmiaru przypinki, jeśli masz z tym problem więcej o rozmiarach i ich zastosowaniu przeczytasz we wpisie "Czy rozmiar (przypinki) ma znaczenie?". Gdy już się zdecydujesz lub odgórnie masz to określone pomyśl co ma się znaleźć na przypince, treść napisów, grafiki lub logotypy i tło - to główne elementy części graficznej.

Pobierz z wzór przypinki do odpowiedniego rozmiaru, linki są poniżej: 

25mm | 37mm | 56mm | 75mm

Zgromadź potrzebne pliki. Pamiętaj, aby bitmapy były możliwie najlepszej jakości, od tego zależy efekt końcowy. Logotypy dobrze aby były w wersji wektorowej, czyli tzw. krzywych. Inne grafiki, czy zdjęcia muszą być ładne=duże. Minimum jakie proponujemy to 300dpi, nie ma potrzeby przesyłania projektów powyżej 1200dpi, to już przerost formy nad treścią. 

Jeśli wybierasz zdjęcia na tło, zwróć uwagę na ich odpowiednie wykadrowanie, aby miały zapas tła z każdej strony, przypinki są okrągłe, więc z prostokątnego zdjęcia odpadną dłuższe boki. Jeżeli brakuje tła, można spróbować je domalować przez klonowanie. Zazwyczaj lepiej dłużej poszukać ładnego zdjęcia niż bawić się w poprawianie.

Niestety często jest tak, że z obszernej galerii trudno jest wybrać dobre zdjęcie, czasem łatwiej jest zrobić nowe, z myślą o projekcie przypinki. Dbając o odpowiednie światło i wykadrowanie. Zwłaszcza jeśli mają to być zdjęcia np. na przypinki weselne, z wielotysięcznej galerii nie wybierze się tak dobrego zdjęcia, jakie podczas krótkiej sesji zrobi fotograf. Przykład bardzo dobrego zdjęcia poniżej.

Odpowiednie zdjęcie na przypinkę

Nie będę pokazywał złych zdjęć z wiadomych powodów ;) Dlatego też wymienię zalety tego zdjęcia:

  • twarze są uśmiechnięte, 
  • pan ogolony, ostrzyżony,
  • pani uczesana, z ładnym makijażem,
  • twarze są dobrze oświetlone,
  • ładne ubrania,
  • postacie zajmują większość zdjęcia, są "bezpiecznie" ucięte na dole, na górze nie brakuje tła,
  • tło jest jasne, co prawda pstrokate, ale rozmazane wiec nie wpływa negatywnie na czytelność,
  • nie ma w tle przypadkowych obiektów: ludzi, samochodów, znaków itp.

Podobnie bywa ze zdjęciami budynków i krajobrazów. Najczęstsze mankamenty, to brzydka pogoda, słabe oświetlenie, kiepski kadr, przypadkowe obiekty (samochody, reklamy, znaki drogowe, słupy i linie energetyczne).

Czasem nie uda się zrobić idealnego zdjęcia, można trochę je podrasować. Wystarczy trochę dodać światła, odjąć cienie, delikatnie zwiększyć kontrast i nasycenie. Pamiętaj żeby nie przesadzić z upiększaniem.

Teraz pozostaje już tylko odpalić odpowiedni program graficzny, my najlepiej czujemy się w Corelu, ale to jest sprawa indywidualna i nikogo nie namawiam. Są programy komercyjne jak wspomniany Corel czy Adobe Illustrator, a także bezpłatne jak Inkscape czy Gimp. Jeśli nie miałeś do czynienia z grafiką komputerową, nie masz zainstalowanego odpowiedniego programu, to lepiej odpuść sobie tworzenie projektu. Na prawdę szkoda Twojego czasu i niestety często też naszego, bo zazwyczaj takie projekty musimy poprawiać, żeby przypinki wyszły ładnie i równo.

Za przygotowanie nieskomplikowanego projektu pobieramy symboliczną opłatę 10zł. Dlaczego symboliczną, przecież to dycha, dyszka, dziesięć złotych. Można sobie za to tyle kupić, eeee, np. pół paczki fajek ;) Prawda jest taka, że godzina pracy grafika to minimum kilkadziesiąt złotych. W kwestii skomplikowania, chodzi głównie konkretną wizję przypinki, opis tego co ma się na niej znaleźć. Grafik potrzebuje dosyć dokładnych informacji, żeby nie było potrzeby wielokrotnego nanoszenia poprawek, bo okazuje się że kolor tło to jednak taki, a może taki, albo jeszcze inny. Nie no ten pierwszy był najlepszy, bo przecież pasuje do koloru na plakatach.

Wracamy do konkretów i programu graficznego. Stwórz nowy dokument. Jeśli na tym etapie możesz, to ustaw parametr bitmap dpi na 300, a jednostkę miary na mm. Wielkość rozmiaru roboczego niech będzie kwadratem o boku równym średnicy tła z wzoru przypinki, inaczej obszar roboczy powinien uwzględniać spad.  Możesz te rzeczy ustawić w oknie powitalnym lub w otwartym już dokumencie.

Zaimportuj sobie pobrany wcześniej wzór przypinki, możesz też narysować pomocnicze okręgi sam. Potrzebny będzie okrąg o średnicy rzeczywistej projektowanej przypinki. Okrąg wewnętrznego marginesu, kilka mm mniejszy od rzeczywistego rozmiaru przypinki, napisy pisane po okręgu lub logotypy nie powinny dochodzić do krawędzi przypinki. Możesz też dorysować okrąg tła, ale jeśli twoja strona jest kwadratem jak w poprzednim akapicie nie ma takiej potrzeby.

Pomocnicze okręgi możesz wrzucić na jakąś pomocniczą nie drukowaną warstwę lub po prostu usunąć przed wysłaniem projektu do nas. Jeśli wszystko jest idealnie na środku kwadratu nie będziemy mieli wątpliwości jak mamy wyciąć przypinkę.

Jeśli nie wiele zrozumiałeś z tego mini poradnika, najlepszym rozwiązaniem będzie powierzenie projektu Twojej przypinki naszemu grafikowi. Naprawdę nie ma sensu tracić czas i nerwy nad projektem, który może nie wyjść idealnie. Zrób w tym czasie coś w czym jesteś dobry, nie każdy musi mieć smykałkę do grafiki komputerowej.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl