Międzynarodowy Dzień Teatru - cel i ciekawostki.
Międzynarodowy Dzień Teatru – święto uchwalone w 1961 roku, na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, które miało miejsce 27 marca 1957 roku. Wydarzenia związane z obchodami Dnia Teatru mają na celu zwiększenie współpracy ludzi teatru, wymianę wiedzy, promocję kultury, a także wspieranie innowacji w sztukach scenicznych.
Każdego roku zapraszana jest wybitna osobistość ze świata teatru, muzyki lub innych gałęzi kultury do napisania tzw. orędzia międzynarodowego, które po przetłumaczeniu na różne języki staje się punktem odniesienia dla tysięcy wydarzeń organizowanych wokół Światowego Dnia Teatru 27 marca na całym świecie. Autorem pierwszej wiadomości z 1962 roku był Jean Cocteau. Pierwszym Polakiem, który opublikował orędzie był Janusz Warmiński – aktor, reżyser i dyrektor Teatru Ateneum. Jego apel „Teatr – obrońcą pokoju i godności człowieka” obiegł cały świat, jednak w Polsce wiadomość została zablokowana przez cenzurę.
5 ciekawostek o teatrze
- Pierwszy teatr w Polsce - powstał w 1748 roku w Białymstoku. Nosił nazwę Komedialnia. W gmachu, który nie dotrwał do naszych czasów znajdowały się loże i obszerna scena z piękną kurtyną namalowaną przez Mirysa. Teatr posiadał bibliotekę. Komedialnia miała własną orkiestrę, balet, a w operach występowali sławni artyści z Wiednia, Wenecji i Rzymu.
- Najstarszy teatr w Polce - Teatr Narodowy. Został on założony w Warszawie w 1765 roku przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. To jeden z 4 teatrów o charakterze instytucji narodowej i ogromnym znaczeniu dla kultury polskiej. Podlega Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
- Teatr w szafie - Czy wiecie, że w Polsce istnieje teatr w szafie? Przy ulicy Piernikarskiej w Toruniu spektakle można oglądać w szafie. Teatr lalek Baj Pomorski, powstał w 1945 roku. Repertuar skierowano raczej do młodszych odbiorców, ale, jak w wielu zresztą sztukach teatralnych, każdy może znaleźć coś dla siebie.
- Najdłuższej wystawiana sztuka na świecie- 25 listopada 1952 roku w teatrze St Martin’s Theatre na londyńskim West Endzie miała miejsce premiera spektaklu “Pułapka na myszy” stworzonego na podstawie słynnego kryminału Agathy Christie. Przedstawienie można zobaczyć tam także dzisiaj, i mimo iż zostało wystawione już ponad 28 tysięcy razy, wciąż trudno dostać na nie bilety.
- Kolor czerwony w teatrze- z reguły zasłony i fotele w teatrze są czerwone. Wynika to z efektu Purkinjego. Jest to tendencja oka do przesuwania się w kierunku niebieskiego końca spektrum kolorów przy niskim poziomie oświetlenia. Oznacza to, że czerwienie będą ciemniejsze, co pomoże widzom skupić wzrok na scenie.