Barbórka - Dzień Górnika
“Tam pod ziemią w ciemnym chodniku wielu pracuje dzielnych górników.
Za czarny węgiel i za sól białą chwała górnikom dzielnym, wytrwałym!”
Kiedy obchodzimy Barbórkę?
Dzień Górnika obchodzimy 4 grudnia. Wówczas w Kościele katolickim obchodzone jest wspomnienie liturgiczne Świętej Barbary, która jest patronką dobrej śmierci i trudnej pracy m.in. górników, hutników, marynarzy, rybaków i żołnierzy.








Jak obchodzimy Barbórkę?
W tradycji górniczej obchody rozpoczyna poranna uroczysta msza w kościele lub w cechowni, przy figurze św. Barbary. W tym dniu orkiestra górnicza maszeruje grając m.in. swój hymn w osiedlach zamieszkanych przez górników i ich rodziny oraz pod domami dyrekcji.
Z okazji tego dnia organizowane są również: koncerty, występy artystyczne, zabawy oraz bale, w których uczestniczą całe rodziny górnicze. Odbywają się uroczyste akademie oraz różne spotkania. Uroczystości również organizowane są w szkołach i przedszkolach.
Obchody Dnia Górnika w szkole i przedszkolu
Barbórka to doskonała okazja do wzbogacenia wiedzy dzieci na temat pracy górnika.
Dobrym pomysłem na scenariusz lekcji bądź zajęć z przedszkolakami jest obejrzenie filmu edukacyjnego o pracy w kopalni, przygotowanie kilku kawałków węgla do pokazania dzieciom, przygotowanie kart z informacją/rysunkami do produkcji czego węgiel jest wykorzystywany. Jako rozrywkę można dzieciom zaproponować wykonanie rysunków za pomocą węgla do rysowania oraz wykonanie prac plastycznych – odświętnych górniczych czapek - Czako z kogucimi piórami.
Doskonałą pamiątką z okazji Barbórki są przypinki oraz magnesy. Przypinki barbórkowe można wykorzystać na balach i zabawach górniczych oraz jako upominek dla dzieci w szkole bądź przedszkolu.
Bardziej odświętne, eleganckie są kotyliony ciemnozielone lub czarne, którymi możemy uhonorować ważne osobistości na oficjalnych obchodach Dnia Górnika.