Powstanie Warszawskie - małe przypomnienie
Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o 17.00, tzw. godzinie „W”.
Jego celem było wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej. Stało się jednak jednym z najtragiczniejszych wydarzeń w polskiej historii. Powstańcy walczyli w nim bowiem przeciwko regularnemu wojsku niemieckiemu, bez ciężkiego uzbrojenia. Powstanie początkowo zaplanowane na kilka dni, trwało aż 63 dni i pochłonęło dziesiątki tysięcy ofiar, z czego większość stanowiły ofiary cywilne. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.
Symbole Powstania Warszawskiego na przypinkach
Kotwica (PW) - znak Polski Walczącej składa się z litery „P” jak Polska i ramion układających się w literę W, symbolizującą walkę lub „kotwicę” – symbolu nadziei na odzyskanie niepodległości.
Godzina "W" - litera "W" będąca kryptonimem godziny wybuchu powstania 1 sierpnia o godz. 17. - Literka "W", czyli walka, ale także Warszawa i wolność.
Pomnik Małego Powstańca to kolejny symbol powstania. Monument przedstawia kilkuletniego chłopca w spadającym mu na oczy hełmie niemieckim, a także z bronią w ręku. Wizerunek ten to jednak pewien mit - przed wybuchem powstania przyjęto, że walczyć mogą jedynie osoby powyżej 18 roku życia. Jednak w powstaniu brało udział dużo młodszych dzieci, głównie byli to harcerze.
Noszenie przypinek z symbolami powstania Warszawskiego to propozycja dla tych, którzy w dyskretny i elegancki sposób chcą okazać swoją pamięć o Powstaniu.