Jak ugryźć Save the Date? 0
Jak ugryźć Save the Date?

Jak ugryźć Save the Date?

W Polsce małymi kroczkami rozpowszechnia się nowa moda ślubna z zachodu o wpadającej w ucho dźwięcznej nazwie Save the Date. Co dokładnie oznacza, kogo dotyczy i czy warto skorzystać z Save the Date dowiesz się z tego artykułu.

Co po polsku znaczy Save the date?

Save the Date w wolnym tłumaczeniu z angielskiego na polski, oznacza Zapisz Datę lub Zachowaj Datę. Wg mnie określenie w języku angielskim, które czyta się mniej więcej sejw te dejt brzmi bardzo korzystnie i szukanie na siłę polskiego odpowiednika może mijać się z celem.

Z drugiej strony, na etapie realizacji warto posłużyć się jednoznacznymi (polskimi) określeniami, bo przecież nie każdy zna angielski i pojmie wszystko w lot. Mam na myśli dziadków, ciotki i wujków... Nie dosłownie, ale dosyć jednoznacznie możemy save the date przetłumaczyć jako Zarezerwuj Datę.

Co to jest Save the Date?

Najłatwiej powiedzieć, że save the date to takie nieoficjalne zaproszenie, przed oficjalnym zaproszeniem. Dotyczy głównie ceremonii ślubnej i wesela lub innych bardzo ważnych wydarzeń.

Podstawowym zadaniem StD jest jak najwcześniejsze poinformowanie o zaplanowanej dacie ślub, aby osoby które taką informację otrzymają mogły zarezerwować sobie datę i na spokojnie z dużym wyprzedzeniem zaplanować sobie urlop, delegacje lub inne wydarzenia.

Zazwyczaj ślub i wesele organizuje się z wielomiesięcznym, a nawet kilkuletnim wyprzedzeniem. Wiemy to dobrze z naszego doświadczenia przy produkcji przypinek dla gości weselnych. Oficjalne zaproszenia zazwyczaj wręcza się nie wcześniej niż około 6 miesięcy przed datą ślubu. Trzymanie daty ślubu w tajemnicy jest trochę dziwne (chyba, że planujecie prawdziwą niespodziankę), z drugiej strony takie niedoinformowanie znajomych i rodziny może być niezręczne.

Skąd pochodzi moda na Save the Date?

Save the Date to zwyczaj rodem z Anglii. Nie powinno to nikogo dziwić, wszak Wielka Brytania kojarzy się z arystokracją, dobrymi manierami i poważnym przestrzeganiem (dziwnych) zwyczajów jak np. Tea time.

Wśród anglików zwyczaj ten jest normą, wydaje mi się, że jego liczne zalety sprawią, że także rozpowszechni się w kraju nad Wisłą.

W jakich przypadkach przydaje się Save the Date?

Tak jak wspomniałem wcześniej, zaproszenia ślubne wręcza się najczęściej na klika miesięcy przed datą wydarzenia. Jeżeli nasze przygotowania do ślubu, rozpoczynają się dużo wcześniej, nic nie stoi na przeszkodzie, aby poinformować o tym naszych przyszłych gości. Mogą sobie wpisać tę datę do kalendarza i mieć ją na uwadze planując urlop czy inne wydarzenia.

Ustalenie daty ślubu, to zazwyczaj wypadkowa wynikająca z zaklepania "księdza" i sali. Są to pierwsze i najważniejsze zadania na ślubnej check liście. Ta data będzie przewijać się już do końca.

W pierwszej kolejności StD przyda się gdy ślub planujecie z bardzo dużym wyprzedzeniem, mam na myśli terminy odległe powyżej 10 miesięcy.

Jako drugi punkt wymienię sytuację gdy planujemy zaprosić kogoś, kto takiego zaproszenia się nie spodziewa, np. dalszych krewnych, starych znajomych, z którymi kontakt się trochę urwał, szefa, albo kogoś kto mieszka bardzo daleko lub za granicą.

W trzeciej kolejności wspomnę o popularnych terminach, czyli wynikających z ciekawej daty lub połączonych z wolnymi dniami, tworząc długie weekendy. Może się okazać, że nasz gość otrzyma więcej niż jedno zaproszenie na ten sam termin. I co wtedy? Kto pierwszy ten lepszy...?

Co zawiera powiadomienie Save the Date?

Podstawowym i oczywistym elementem jest data ślubu, no i zazwyczaj pojawiają się imiona i nazwiska narzeczonych. Reszta to dodatki. Można postawić na prostotę lub modne wzory i grafiki. Ograniczeniem jest fantazja.

Fajnym pomysłem i dodatkowym zaletą jest użycie Waszych zdjęć. Powiadomienie o dacie ślubu, to czasem pierwszy kontakt z dalszą rodziną od wielu lat. Miło byłoby zaprezentować siebie i swoją drugą połówkę cioci czy wujkowi, którzy widzieli Cię ostatnio na Twojej I Komunii Świętej...

Nie zaszkodzi umieszczenie tez jakiś informacji kontaktowych, na przykład telefonu i/lub maila.

Formułki obowiązkowe to: "Prosimy zarezerwujcie datę..." i "Zaproszenie ze szczegółami przekażemy w późniejszym terminie"

Czego nie musi zawierać powiadomienie ślubne?

Na pewno nie ma potrzeby podawania dokładnej godziny rozpoczęcia ceremonii, miejsca, czy adresu sali weselnej. Takie informacje znajdują się na ślubnych zaproszeniach.

Zalety skorzystania z Save the Date

W przypadku zapraszania gości z zagranicy, istotne jest kupienie biletów lotniczych z dużym wyprzedzeniem, "przedzaproszenia" załatwią sprawę. Oficjalne zaproszenie można, w takiej sytuacji odłożyć na termin dużo bliższy terminowi uroczystości, niż normalnie wypada to zrobić.

Jeśli termin Twojego wesela wypada w lipcu lub sierpniu, może konkurować z czyimś urlopem, warto tego uniknąć. Czasem bywa tak, że urlopy i zagraniczne wycieczki planowane są wiele miesięcy wcześniej.

Weselne przygotowania to radosny czas w życiu każdej pary, wręczenie StD to okazja na spotkanie i podzielenie się swoim szczęściem z bliskimi.

Ładnie przygotowane powiadomienie, to także miła pamiątką, nie tylko dla mamy i babci.

Kiedy wręczać Save the Date?

Żeby wręczanie powiadomień o ślubie miało sens, wręczanie ich powinno odbyć się wcześniej niż oficjalnych zaproszeń. Umownie przyjęło się, że wręczanie StD rok przed datą uroczystości to minimum.

Myślę, że można też podejść do tego trochę inaczej.

Pierwsza zasada im wcześniej tym lepiej.

Druga zasada nie później niż miesiąc przed oficjalnym przekazaniem zaproszeń na ślub.

Save the Date dla kogo wręczać?

Jeśli pomysł przypadł Wam do gustu. Wydaje mi się, że takie powiadomienie o ślubie powinien otrzymać każdy, kogo planujecie zaprosić na ślub.

Niby najbliższa rodzina i znajomi są raczej na bieżąco, to może zrobić się komuś przykro, jeśli zostanie pominięty.

Jeśli nie chcecie dokładać tej pozycji do weselnego budżetu, powiadomienia zróbcie sami, albo wyślijcie je mailem lub jako MMS.

Jeżeli nie przekonałem Was, że takie powiadomienia mają sens, to weźcie pod uwagę osoby, które będą musiały przyjechać do Was z zagranicy i po prostu dajcie im dużo wcześniej cynk mailem.

Save the Date wręczyć czy wysłać?

Zaklepanie u gości ślubnego terminu, nie jest tak oficjalnym wydarzeniem jak samo zapraszanie na ślub, więc bez problemu swoje "przedzaproszenia" możesz wysłać pocztą. Jeśli sama forma i treść nie jest oczywista, warto załączyć krótki liścik z podpowiedzią.

Bliskiej rodzinie i znajomym takie, rzeczy zawsze lepiej wręczać osobiście. Jest to okazja do spotkania i wzmacniania wzajemnych relacji.

Jaki tekst na Save the date?

Tekst w zasadzie dowolny, rymowany lub nie. Raczej na luzie, może być coś stylu:

"Z radością zawiadamiamy, że się pobieramy..."

"Będziemy zaszczyceni Waszą obecnością na naszym ślubie..."

"Będzie, będzie zabawa, będzie się działo..."

Jeśli chcecie możecie wymyślić coś własnego lub skorzystać z jakiegoś gotowca ;)

Pomysły na Save the Date

Klasycznym wariantem jest takie trochę prostsze zaproszenie ślubne. W wersji nowoczesnej może to być wiadomości e-mail lub MMS.

Naszą propozycją są powiadomienia Save the Date jako magnes na lodówkę. Wykonywane przez nas magnesy są solidne i eleganckie. Możemy przygotować dowolny wzór graficzny, mamy wiele gotowych grafik.

Prawdziwym hitem są magnesy Save the Date ze zdjęciem przyszłej młodej pary.

Dlaczego stawiamy na taką formę, otóż magnes przyczepiony na lodówkę będzie tam wisiał przez cały czas. Papierowa lub wirtualna forma może zostać zapomniana i nie spełni swojej roli.

Zarezerwuj termin nie tylko na ślub

Save the Date można z powodzeniem zastosować przy innych ważnych dużych uroczystościach rodzinnych i nie tylko. Może to być okrągła rocznica ślubu lub zjazd rodzinny.

Uzasadnione zastosowanie rezerwacja daty może mieć w przypadku organizowania zjazdu klasowego czy maturalnego. Generalnie w przypadku każdej większej imprezy, którą planuje się ze sporym wyprzedzeniem, a kontakt do potencjalnych gości lub osób zainteresowanych nie jest łatwy.

Save the Date a koronowirus COVID-19 2020

Społeczna kwarantanna jaką doświadczamy na przełomie marca i kwietnia 2020 roku, to dobry czas na planowanie wesela na... przyszły rok. Wysłanie gościom drobnego upominku lub magnesu z napisem zarezerwuj datę to bardzo dobry pomysł. Obdarowani będą mieli okazję na chwilę zapomnienia i pobujanie w obłokach do lepszych czasów.

Z drugiej strony takie planowanie, które w normalnych czasach nie jest niczym dziwnym, w aktualnej sytuacji może sprawić dużo więcej przyjemności niż może się wydawać zarówno młodej parze jak i gościom.

Kiedy nie warto korzystać z Save the Date

Nie ma potrzeby rozdawania powiadomień gdy planujecie niewielki ślub i ze wszystkimi osobami z listy gości jesteście w stałym kontakcie.

Podobnie powiadomienia o ślubie możecie sobie odpuścić jeśli do Waszego wesela zostało mniej niż 6 miesięcy. I za chwilę i tak wyruszycie w tourne z zaproszeniami. Jeśli spodobał Wam się pomysł z magnesami, możecie je użyć jako podziękowania dla gości weselnych.

Podsumowując, powiadomienia o dacie ceremonii ślubnej to ciekawy element przygotowań ślubnych, który z roku na rok zyskuje na popularności w Polsce. Jeśli znacie datę ślubu na dłużej niż 6 miesięcy przed ceremonią, poważnie się zastanówcie nad skorzystaniem z Save the Date.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl