Co kryje 14 października? 0
Co kryje 14 października?

Co naprawdę kryje się pod datą 14 października?

Ten dzień powszechnie nazywamy Dniem Nauczyciela, ale oficjalna nazwa to Dzień Edukacji Narodowej. Obchodzony jest od 1972, czyli nie od zawsze ;) Rozszyfrowując nazwę możemy się domyślić, że jest to święto całej "edukacji", zwanej oświatą (bo niosą kaganek oświaty, czyli oświecają głowy ciemnej gawiedzi), a nie tylko nauczycieli, jak się powszechnie uważa. 

Święto to upamiętnia rocznicę utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, utworzonej jako inicjatywa króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, a ustanowiona przez sejm rozbiorowy w 1773r.

Z jednej strony Dzień Nauczyciela oświacie należy się jak psu kość i o genezie święta dziś raczej nikt nie wspomina. To uważam za mało pochlebne upamiętnianie czegokolwiek co było dziełem najgorszego polskiego króla, który sprzedał Polskę carycy Katarzynie.

Tak jak wspomniałem wcześniej, dziś na szczęście 14 października nie wspomina się nic o Poniatowskim, a obchody są okazją do przyznawania nagród i wyróżnień pracownikom oświaty. W szkołach nauczyciele dostają kwiaty od uczniów organizowane są uroczyste apele i przedstawienia. Dawniej królowały goździki, dzisiaj chyba nie ma już takiej reguły.

Należy również pamiętać o tym, że 14 października swoje święto mają też pracownicy przedszkoli.

Co ciekawe na świecie tzw. Dzień Nauczyciela obchodzony jest w większości państw, tylko data jest inna. W Brazylii 15 października, na Tajwanie 28 września w rocznicę urodzin Konfucjusza, na Ukrainie w pierwszą niedzielę października.

Kolejną ciekawostką jest to, że 5 października jest obchodzony Światowy Dzień Nauczyciela ustanowiony przez UNESCO, w Polsce od 1997 roku ten dzień jest uznawany za święto pracowników reprezentujących sektor nauki i szkolnictwa wyższego.

Od lat z okazji Dnia Nauczyciela oraz imprez towarzyszących wykonujemy pamiątkowe przypinki. Warto czasem wyjść poza szablonowe kwiatki czy bombonierki i zrobić coś ekstra.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl