Historia powstania pluszowego misia
Istnieją dwie historie opowiadające o powstaniu pluszowego misia. Jedna z nich rozpoczyna się pod koniec XIX na terenie dzisiejszych Niemiec. Sparaliżowana na wskutek choroby Heinego-Medina inwalidka Margarete Steiff szyła różne pluszowe zabawki - zwierzątka. Jej siostrzenic w 1880 roku wpadł na pomysł aby nieco ulepszyć ich konstrukcję i zacząć produkcję na większą skalę. Przełom nastąpił dopiero w 1903 roku na targach w Lipsku gdzie cieszyły się dużym zainteresowaniem. Stamtąd w ilości 3000 sztuk trafiły do Ameryki gdzie szybko zdobyły dużą popularność i w krótkim czasie pluszaki zaczęły wytwarzać inne firmy zabawkarskie. Natomiast firma Steiffa nadal istnieje i ciągle zajmuje się produkcją pluszowych misiów.
Druga historia opowiada o tym, jak prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Teodor Roosvelt w 1902 roku spotkał na polowaniu małego niedźwiadka. Na podstawie tej historyjki powstał komiks, który ukazał się w amerykańskiej prasie. Natomiast komiksowa postać małego niedźwiadka, byłą inspiracją dla sklepikarza z Brooklynu, Morrisa Mitchoma, rosyjskiego imigranta. Ten zaczął produkcję pluszowych zabawek, a dzięki zdobytej specjalnej zgody od prezydenta, mógł nazywać je Teddy (był to przydomek Roosvelta). Tak powstała angielska nazwa Teddy Bear. Po kilku latach firma pana Mitchoma o nazwie Ideal stała się potentatem na rynku pluszowych zabawek.
Najbardziej znane pluszowe misie
Ta przemiła postać stała się przy okazji bohaterem wielu bajek dla dzieci. Najbardziej znany na świecie miś o małym rozumku, czyli Kubuś Puchatek (ang. Winnie the Pooh) stworzony w 1926 roku przez brytyjskiego pisarza Alana Alexandra Milne`a. Troszkę mniej znanym misiowym bohaterem książek dla dzieci jest Miś Paddington. W Polsce najbardziej popularne były dobranocki z misiami w rolach głównych: "Miś Uszatek" oraz "Przygody Colargola".
Ustanowienie Światowego Dnia Pluszowego Misia
W roku 2002, w 100 rocznicę powstania tej przemiłej zabawki, dzień 25 listopada został uznany Światowym Dniem Pluszowego Misia. Ten dzień jest obchodzony w prawie każdym państwie na ziemi, a z każdym rokiem przybywa zwolenników tej inicjatywy. I tak 2007 rok został w Polsce ogłoszony Rokiem Misia. Miały miejsce liczne zabawy i happeningi. Jednym z bardziej spektakularnych wydarzeń było ustawieniu na głównym deptaku w Łodzi ulicy Piotrkowskiej pomnika Misia Uszatka, na którym znajduje się ze swoimi stałymi towarzyszami przygód tj. Prosiaczkiem, pieskiem Kruczkiem i Zajączkiem.
Niedźwiedź to nie Miś
Przez lata w kulturze umacniał się wizerunek niedźwiedzia jako przyjaznego misia. Jak np. wszystkim dobrze znany Miś Yogi pełniący funkcję strażnika w Narodowym Parku Yellowstone. Takie miłe skojarzenia niedźwiedzia z pluszową zabawkę sugerują, że niedźwiedź jest sympatycznym, przyjaznym i nieagresywnym zwierzęciem. Niestety tak nie jest i abyśmy o tym nie zapomnieli pragnie nam o tym przypomnieć Tatrzański Park Narodowy w programie Niedźwiedź to nie Miś. Przypominają w nim o tym, że niedźwiedzie, które można czasem spotkać na górskich szlakach to całkowicie dzikie i niebezpieczne zwierzęta.