Andrzejki czyli wieczór wróżb odbywających się z 29. na 30. listopada, jest to tzw. wigilia świętego Andrzeja. Święto jest znane nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Znane było już w XII wieku, a w Polsce pierwszą wzmiankę o święcie można odnaleźć w 1557 roku. Nie jesteśmy w stanie sprecyzować informacji, skąd wywodzą się andrzejki. Niektórzy twierdzą, że jest to święto pogańskie, które wywodzi się ze starożytnej Grecji. Według innych jest powiązane z końcem roku liturgicznego. Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt (męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki).
Andrzejki to świetna okazja do zorganizowania imprezy dla znajomych, a także ostatniej imprezy przed rozpoczynającym się Adwentem. Żadna zabawa andrzejkowa nie może się odbyć bez andrzejkowych wróżb. Jedną z najbardziej popularnych jest lanie wosku przez klucz. Figura z wosku ma pokazać naszą przyszłość. Kolejną ciekawą zabawą jest przestawianie butów. But osoby, który dojdzie jako pierwszy do drzwi wyjściowych, oznacza, że właściciel/właścicielka najszybciej zmieni stan cywilny.
Andrzejki chętnie obchodzone są w szkołach. Uczniowie przygotowują specjalne konkursy, wróżby oraz zabawy. Na imprezie najczęściej możemy spotkać andrzejkowe serce, na którym widnieją imiona chłopców i dziewczynek. Osoba przekłuwająca serce trafia na imię swojego przyszłego ukochanego. Kolejną zabawą są kubeczki, pod którymi kryją się symbole, każdy przedmiot oznacza co innego. Na zabawie nie może zabraknąć wosku. Każda osoba opowiada o uzyskanej figurze woskowej.
Harcerze z okazji Andrzejek często organizują biwaki i rajdy andrzejkowe.
W restauracjach, hotelach, klubach, domach kultury organizowane są bale andrzejkowe. Z tej okazji zamawiane są przypinki, które stanowią świetną pamiątkę z imprezy. Mogą służyć również jako identyfikatory podczas zabawy andrzejkowej, zarówno dzieciom jak i dorosłym.