Dzień Zakochanych Walentynki 0
Dzień Zakochanych Walentynki

Dzień Zakochanych

Zbliżają się Walentynki, dzień poświęcony wszystkim zakochanym i kochanym. Nie trudno o tym zapomnieć, ponieważ już od początku lutego w sklepach, telewizji i w każdym innym miejscu  dostrzec można  serduszka, czerwone ozdoby - wszystko co kojarzy się z miłością i zakochaniem.

Od czego się zaczęło i dlaczego Św. Walenty?

Zwyczaj obchodzony w starożytnym  Rzymie był pierwowzorem Walentynek. 14 lutego obchodzony był dzień Płodności i Macierzyństwa. Z tej okazji każda młoda niezamężna kobieta wrzucała do wielkiego dzbana kartkę ze swoim imieniem. Następnie kawalerowie losowali kartki. Tą którą wylosował stała się jego partnerką na świąteczne zabawy, a nie raz i na całe życie. Patronem Święta Zakochanych jest Święty Walenty. Żył w starożytnym Rzymie za panowania cesarza Klaudiusza II Gockiego, który zakazał mężczyznom zawierania związków małżeńskich. Św. Walenty potajemnie udzielał ślubów za co został zamknięty w więzieniu. Tam poznał i uzdrowił ze ślepoty córkę więziennego strażnika, a później udzielił jej ślubu. Za ten czyn został skazany na śmierć. Św. Walenty zostawił na pożegnanie list dla córki strażnika, który  podpisał "Od Twojego Walentego".

Walentynki w Europie

Walentynki  są obchodzone w południowej i zachodniej Europie od średniowiecza. Tradycja walentynek zapoczątkowana została w kulturze anglosaskiej. Do Polski Walentynki dotarły w latach 90. ubiegłego wieku.  Obecnie Dzień Zakochanych obchodzi się w każdym miejscu na świecie, jest to święto międzynarodowe. 14 lutego zakochani obdarowują się upominkami, wysyłają sobie kartki i listy miłosne, zapraszają się do kina, teatru i  na romantyczne kolacje.

Święto Zakochanych jest idealnym momentem na wyznanie uczuć swojej skrytej miłości poprzez wysłanie kartki, sms-a czy maila. Takie sposoby mogą wydawać się już banalną koncepcją. Oryginalnym pomysłem może być magnes na lodówkę, który będzie przypominał o tym, że jest ktoś kto kocha, pamięta i tęskni :)

Wspaniałym podarunkiem może okazać się też przypinka, którą można nosić zawsze przy sobie przyczepiając ją do kurtki, portfela, plecaka czy nawet czapki.

                                                 

"Miłość była starsza od samych ludzi, a nawet od piasków pustyni, i powracała odwiecznie z tą samą siłą wszędzie tam, gdzie krzyżowały się spojrzenia, tak jak spotkały się dzisiaj te dwa obok studni."

        Paulo Coelho, Alchemik

 

 Walentynki to święto ważne, okazja do czułych wyznań i pretekst do jeszcze jednej randki z ukochaną osobą, dla innych to święto przereklamowane, komercyjne, przepełnione zbędnym kiczem lub zwykła dziecinada zarezerwowana dla małolatów.

Rada od Nas: Po prostu się kochajcie, a Wasze Święto Zakochanych będzie trwało cały rok <3

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl