Dzień Kobiet! Niech każdy się dowie ... :) 0

"Być kobietą, być kobietą..."

 Już niedługo Dzień Kobiet, święto międzynarodowe, które obchodzone jest w większości krajów 8 marca. Międzynarodowy Dzień Kobiet jest uczczeniem pamięci sufrażystek walczących o równouprawnienie kobiet, równe traktowanie w pracy i taka samą wypłatę za jednakową pracę. Dzień Kobiet do współczesnego kalendarza wdarł się przez tragiczne wydarzenie, które  miało miejsce w Stanach Zjednoczonych. 8 marca 1908 roku w jednej z fabryk w Nowym Jorku tysiące pracownik w ramach strajku o lepsze warunki pracy przerwały swoją pracę przy maszynach. Właściciel zamknął kobiety w fabryce, gdzie wybuchł pożar. Zginęło w nim 130 kobiet. W związku z tą sytuacja od 1910 roku obchodzi się Dzień Kobiet jako uczczenie ich pamięci i poświęcenie strajkujących kobiet.

Do naszego kraju to święto przywędrowało z ZSRR i upowszechniło się w czasach PRL-u, kiedy pracownicom zakładów pracy wręczano czerwone goździki i towary deficytowe - pożądane przez kobiety rajstopy, herbatę, kawę, a nawet ścierki kuchenne czy mydło.

Z biegiem lat zmieniało się świętowanie Dnia Kobiet. Kiedyś bukiecik goździków i rajstopy to był luksus. W dzisiejszych czasach świętowanie ma już wiele innych aspektów począwszy od skromnych podarunków którym może być  np. przypinka, magnes lub otwieracz z cytatami wielkich dam, kwiaty, słodycze  lub  imprezy z męskim striptizem :)
Dzisiejsze realia znacznie się różnią od tych, które panowały parę dziesiątek lat temu. Dziś kobiety mają wolny dostęp do edukacji, prawo własności i prawo głosu. Dla nas to takie oczywiste sprawy, a kiedyś Panie mogły sobie tylko o tym po cichu pomarzyć. 

Mężczyźni i Chłopcy pamiętajcie o Waszych  Matkach, Żonach, Córkach, Siostrach, Babciach, Ciociach, Koleżankach, Przyjaciółkach, Dziewczynach, Narzeczonych. Chociaż by przez szacunek i uznanie wartości kobiety warto podarować Waszym Paniom tego dnia symboliczny kwiatek.  

Na zakończenie Wszystkim Kobietom i Kobietkom życzymy abyście nigdy nie rezygnowały ze swoich  marzeń i zawsze walczyły o swoje rację. Aby  każdy dzień był wypełniony radością i uśmiechem :)

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl