Kiedy wręczyć przypinki gościom weselnym? 0
Kiedy wręczyć przypinki gościom weselnym?

Kiedy wręczyć przypinki gościom weselnym?

O tym czy przypinki ślubne warto brać pod uwagę, planując swój ślub i wesele, przeczytać możesz w artykule ABC przypinek ślubnych. W tym tekście skupię się na sprawach jakie dotyczą młode pary, które na taki zakup już się zdecydowały.

Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że nie ma większego znaczenia co zrobimy z przypinkami weselnymi. Można je po prostu rozdać gościom i po sprawie. Jednak diabeł tkwi w szczegółach. W przypadku organizacji wesela, gdzie państwo młodzi starają dopiąć wszystko na ostatni guzik, nie ma miejsca na improwizowanie. No dobra, na weselach jest improwizacja, ale traktować ją należy jako ostatnią deskę ratunku.

Bez wątpienie lepiej mieć wszystko zaplanowane, nawet kwestie z pozoru mniej istotne, ale zaaranżowane w ciekawy sposób mogą urosnąć do rangi niesamowitych. Z drugiej strony ciekawy pomysł lub atrakcja weselna, ale nie przemyślana i niedopilnowana zniknie w całym weselnym zamieszaniu. Planując i wyznaczając zadania innym osobom, zamiast martwić się przed i w trakcie imprezy, Młoda Para może skupić się na sobie. Napawać się chwilą i zabawiać gości weselnych.

Przypinki na ślub czy przypinki na wesele?

Jakoś tak się utarło w branży, że w wielu przypadkach określenia ślubne i weselne stosuje się często zamiennie. Czy słusznie? Ślub to zawarcie małżeństwa, przez strony składające przysięgę małżeńską w obecności urzędnika lub duchownego i świadków. Wesele to zazwyczaj huczna impreza wydana na cześć Pary Młodej. Ślub bez wesela może się odbyć. Co nie należy do rzadkości. Wesele bez ślubu raczej się nie zdarza ;)

Wróćmy do tematu przypinek dla gości. Przypinki są wręczane jako drobny upominek, zazwyczaj jest na nich data ślubu i imiona nowożeńców. Mogą też dodatkowo pełnić funkcję identyfikacyjną, zwłaszcza gdy na imprezę zaproszono bardzo dużo osób i/lub gdy odbywa się on w bardzo obleganym USC lub Kościele. Dzieje się tak zwłaszcza w dużych miastach, ale nie tylko. W sezonie ślubnym w Pałacu Ślubów USC Miasta Stołecznego Warszawy odbywają się dwie ceremonie jednocześnie. Podobnie jest w obleganych kościółkach, jedni wychodzą, drudzy wchodzą. A wokół kościoła i na parkingu spotykają się goście z 3 różnych imprez. Na tym etapie ślubne przypinki mogą okazać się bardzo pomocne.

Żeby dobrze opisać wszystkie możliwości ich zalety i wady, poukładałem wszystkie warianty wręczania przypinek gościom weselnym chronologicznie.

Przypinki ślubne wręczane z zaproszeniem

Jest to mało popularne rozwiązanie. Oczywiście zastrzec należy, a najlepiej zapisać w treści zaproszenia, że przypinka ślubna wpięta w ubranie będzie swoistą przepustką - biletem wstępu na ślub. Polecam to rozwiązanie w sytuacjach, gdy jak wspomniałem wcześniej, zawieramy związek małżeński w popularnym miejscu. Pomoże to w sprawnej organizacji, pomoże fotografowi zebrać wszystkich do pamiątkowego zdjęcia.

Wśród zaproszonych osób zazwyczaj są także tacy, którzy znają niewiele z pośród pozostałych weselników np. znajomi z pracy. Wspólne barwy na przypinkach pozwolą na szybkie przełamanie lodów, a integracja zacznie się jeszcze przed pierwszym toastem.

Dodatkowym atutem, jest sam fakt oznaczenia wszystkich gości weselnych, Waszymi przypinkami. Gdy zobaczycie ich wychodząc z kościoła lub sali w Urzędzie, z pewnością zrobi się Wam milej.

Często zapominamy o osobach, które mimo otrzymania zaproszenia, na ślubie z różnych powodów się nie pojawią. Już wtedy dostaną drobną pamiątkę tego wydarzenia. Podobnie jest z osobami, które zostały zaproszone tylko na ceremonię ślubną, w naturalny sposób ominą ich wszelkie weselne atrakcje.

Jako wadę tego rozwiązania należy wspomnieć, że wszystko trzeba dużo wcześniej zaplanować i zamówić. Przypinki ślubne trzeba będzie zamówić w większej ilości, bo nie wszyscy zaproszeni pojawią się na ślubie. Ponadto warto mieć trochę w zapasie dla zapominalskich.

Przypinki przypinane gościom weselnym przed kościołem lub USC

Tak jak wspomniałem na wstępie, jest to rozwiązanie, które szczególnie polecam dla tych par, które zawierają związek małżeński w popularnym i obleganym miejscu. Koniecznie w rozdawanie przypinek ślubnych trzeba wcześniej zaangażować kogoś ze znajomych i rodziny. Muszą to być osoby odpowiedzialne i punktualne. Nie muszą to być świadkowie, oni i tak mają co robić w tym dniu. Dobrze jednak żeby znały większość gości (rodziny z obu stron oraz znajomych).

Przypinki mogą zacząć przypinać już wcześniej, jeśli będzie taka możliwość np. w domu Panny Młodej i wcześniej u Pana Młodego. Ostatecznym momentem jest zbieranie się i wchodzenie gości do kościoła lub urzędu. Fajnym efektem jest, gdy po wyjściu z kościoła Młoda Para, zobaczy weselnie udekorowanych przypinkami wszystkich swoich gości weselnych.

Dzięki oznaczeniu przypinkami goście będą łatwiejszym celem dla fotografa. Jeśli wśród zaproszonych osób jest sporo takich, które się nie znają z resztą (np. znajomi z pracy, ze studiów), przypinki pomogą w przełamaniu lodów zanim impreza zacznie się na dobre i w ruch pójdą inne klasyczne metody na zawieranie znajomości ;-)

Warto też wcześniej pomyśleć o jakimś wygodnym opakowaniu, np. koszyku, z którego przypinki ślubne będą rozdawane. Standardowy worek strunowy w jakim wysyłamy przypinki, w takiej sytuacji jest mało elegancki i lepiej byłoby przesypać buttony do ładnego pudełka lub koszyczka. Ciekawie przypinki prezentują się także w szklanej kuli.

Przypinki wręczane w trakcie wesela

Ostatnim sensownym momentem na wkroczenie przypinek weselnych są pierwsze godziny wesela. Im wcześniej tym lepiej. Wskazana jest pora między rosołem, a schabowym. Jest to czas kiedy większość gości weselnych siedzi na swoich miejscach i nikogo nie pominiemy.

Tutaj także przyda się jakiś poręczny koszyczek i kilka zaradnych osób do pomocy. Mogą wziąć w tym udział świadkowie (z pomocą jakiegoś młodego kuzynostwa), przy okazji będą mogli się przedstawić gościom. Jeśli już jest mowa o świadkach, nazywanych także "Starszymi", warto zawczasu pomyśleć o specjalnych przypinkach dla świadków. Dla lepszego efektu polecamy także kotyliony dla drużb weselnych, aby można było ich łatwo odróżnić od pozostałych gości. Miłym akcentem jest także udekorowanie kotylionami rodziców pary młodej.

Przypinki weselne rozłożone na stolikach

Tej formy raczej nie polecamy. Przypinki z zasady największą wartość mają tu i teraz, żeby zadziały muszą być przypięte. Dodatkowa funkcja, czyli pamiątka, mniej nas w tym momencie interesuje. Jeśli przypinki będą leżały na stolikach, nie każdy je przypnie. A część gości może w ogóle ich nie zabrać, bo zapomną. Jako typową pamiątkę z dnia ślubu - podziękowanie, polecamy magnesy weselne.

Jest jeden wariant, gdy ułożenie przypinek przy nakryciach ma sens, a mianowicie, gdy przypinki weselne są spersonalizowane i dodatkowo pełnią funkcję winietki. Takie rozwiązanie polecamy szczególnie, gdy goście nie za bardzo się znają: gdy zapraszamy bardzo dużo osób, albo goście na weselu są różnych narodowości.

Do tematu personalizacji przypinek można podejść na dwa sposoby. Po pierwsze napisać po prostu imiona i nazwiska gości. Albo zrobić to z fantazją i napisać ksywki gości, przydomki lub zabawne określenia: Babcia Jadzia, Wujek Zdzisio, Mała Kasia, Słodka Paulina, Strażnik Butelki, Kierownik Stolika itp.

Przypinki na odchodne

Zdecydowanie nie polecamy użycia przypinek jako giftu wręczanego gościom opuszczającym wesele. Z przyczyn oczywistych znacznie lepszą pamiątką będzie weselny magnes. Przyczepiony na lodówkę będzie świetna pamiątką, która będzie przypominała razem spędzony czas i wspólną zabawę na Waszym weselu. Bardzo chętnie pary narzeczonych zamawiają dwie wersje podziękowań dla gości: dla mężczyzn magnesy z otwieraczem na lodówkę, a dla kobiet lustereczka. Jako opcja dodatkowa do lusterek polecamy welurowe woreczki - wyglądają elegancko, a jednocześnie zapewnią bezpieczeństwo lusterkom w trakcie noszenia ich w torebce.

Bonus. Co zrobić gdy weselne jest przełożone na inny, nie określony termin?

Jest końcówka marca 2020, w Polsce i na świecie panuje epidemia koronawirusa. Rząd wprowadził zakaz organizacji wszelkich imprezy i zgromadzeń. Nie odbywają się wesela i inne uroczystości rodzinne. Co zrobić i jak żyć. Jak planować i organizować śluby, nie znając daty kiedy mają się odbyć. Co zrobić z zamówionymi pamiątkami ślubnymi, na których tradycyjnie widnieją daty ślubu?

Nasza rada jest prosta: #ZamówBezDaty. To, że wesela nie mogą się odbyć w określonym wcześniej terminie, nie znaczy, że nie będzie ich wcale. Będą! Właściciele i pracownicy sal weselnych, hoteli i restauracji staną na głowie, żeby po tygodniach przestoju odrobić straty i pomóc Młodym Parom w zorganizowaniu przyjęcia weselnego. A wszelkie podziękowania, upominki i gadżety weselne lepiej zamówić wcześniej nie podając daty.

Dlaczego jest to takie ważne. Gdy wszystko wróci do normy, nagle zaczną się odbywać wszystkie wstrzymane wydarzenia, może się okazać, że firmy nie wyrabiają się z realizacją zamówień, bo wszyscy chcą na już. Warto ten czas społecznej kwarantanny spokojnie wykorzystać na przygotowania.

Jaki sposób wręczenia przypinek ślubnych wybrać?

Podsumowując, przypinki dla gości weselnych można wręczyć na różne sposoby, każdy wymieniony ma swoje wady i zalety. Trudno jest wskazać jedyny słuszny. Niezależnie od Waszej wizji i wybranej koncepcji, warto się wcześniej zastanowić co zrobić z zamówionymi przypinkami i nie zajmować sobie nimi głowy w dniu wesela. Najgorsze co może się stać, to zamówić wcześniej i o nich całkowicie zapomnieć...

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl