Dzień Kolejarza, nazywane Świętem Kolejarza, jest to polskie święto obchodzone przez pracowników kolei 25 listopada, czyli w dzień patronki kolejarzy św. Katarzyny Aleksandryjskiej. W różnych krajach, Dzień Kolejarza jest obchodzony w różne dni co jest związane z historią kolei w danym państwie. W Polsce kolejarze świętują 25 listopada począwszy od roku 1991, wcześniej były inne dni.
Przy okazji Święta Kolejarza, warto rozwinąć definicję kim jest kolejarz. Klejarz jest to pracownik zatrudniony w dziale gospodarki związanej z kolejnictwem. Co ciekawe oprócz maszynisty i konduktora, istnieje ok 30 innych osobnych zawodów związanych z kolejnictwem.
Do pracowników kolei zaliczamy zawody i stanowiska: automatyk aparatury sterowania ruchem kolejowym, automatyk sterowania ruchem kolejowym, doradca do spraw bezpieczeństwa przewozu materiałów niebezpiecznych drogą kolejową, dróżnik: obchodowy i przejazdowy, dyżurny ruchu: dysponujący, manewrowy, peronowy i pomocniczy, dyspozytor kolejowy, kasjer biletowy, maszynista drezyny i wózka motorowego, maszynista lokomotywy spalinowej, kierownik pociągu, konduktor, manewrowy, maszynista wieloczynnościowych i ciężkich maszyn do kolejowych robót budowlanych (maszyn kolejowych), maszynista pojazdu trakcyjnego, monter nawierzchni kolejowych, mostowniczy, nastawniczy, pomocnik maszynisty pojazdu trakcyjnego, rewident taboru kolejowego, Strażnik Ochrony Kolei, toromistrz, ustawiacz, zwrotniczy, zawiadowca.
Kolej w Polsce oprócz przewozów pasażerskich i towarowych, to także prowadzone często przez pasjonatów i miłośników kolei lokalne odcinki kolei wąskotorowej, jak np. Żuławaska Kolej Dojazdowa, wożąca w okresie wakacyjnym turystów wybrzeżem Zatoki Gdańskiej.
Święto Kolejarza, to szczególny dzień dla pracowników kolei. Jest to także okazja do przeprowadzenia tematycznych zajęć w przedszkolu i szkole.
Jako dodatek do obchodów, przydać się mogą drobne gadżety nawiązujące do kolejarzy, pociągów i kolei. Mogą pełnić funkcję pamiątki, okolicznościowego znaczka, nagrody. Produkowane przez nas przypinki, magnesy i breloki posiadają dopiski nawiązujące do święta kolejarza, jednak jeśli istnieje taka potrzeba napisy możemy zmienić, a także dodać logotypy lub inne grafiki.