Dzień Filatelisty - co to jest i kiedy obchodzimy
Co to znaczy filatelistyka?
Dla tych, którzy jeszcze nie są obeznani z terminem, filatelistyka to nauka oraz hobby polegające na kolekcjonowaniu walorów pocztowych, głównie znaczków pocztowych, datowników okolicznościowych, całostek oraz całości pocztowych i kopert FDC.
Kiedy jest Dzień Filatelisty?
Dlaczego ludzie zbierają znaczki?
Niektórzy mogą zapytać, dlaczego warto zbierać te małe kawałki papieru lub dlaczego tak wiele osób oddaje się temu zajęciu. Filatelistyka to dużo więcej niż tylko skupianie się na kawałku papieru. To historia, sztuka, kultura i nauka ukryte w niewielkich dziełach sztuki.
Znaczki pocztowe przenoszą nas w czasie i przestrzeni, pokazując nam ważne wydarzenia historyczne, znane postacie, kraje, ich kulturę i dziedzictwo. Odzwierciedlają rozwój technologiczny, zmieniające się trendy w designie i sztuce. Ponadto, filatelistyka może również posłużyć jako okazja do poszerzania wiedzy na temat różnych krajów, ich historii, geografii, kultury i tradycji.
Jednak dla większości z nas filatelistyka to również sposób na odprężenie się i spędzenie czasu w sposób niezwykle satysfakcjonujący. Zbieranie znaczków pocztowych to nie tylko proces poszukiwania rzadkich okazów, ale także eksplorowanie różnorodnych tematów i tworzenie własnej unikalnej kolekcji. To pasja, która angażuje nasze zmysły i stymuluje naszą ciekawość.
Ciekawostki związane z Dniem Filatelisty
Jaki jest najstarszy polski znaczek pocztowy a jaki najdroższy?
To oczywiście pierwszy polski znaczek pocztowy – wydany pod zaborami, 1 stycznia 1860 r. Jego rysunek przedstawiał oficjalny herb Królestwa Polskiego (Kongresówki): dwugłowego orła rosyjskiego z Orłem Białym na piersi. W 2018r. został wyceniony na ponad 150 tys zł. Natomiast najdroższym polskim znaczkiem pocztowym jest niebieska 10-koronówka z wydania krakowskiego z 1919 r. z czarnym nadrukiem "Poczta Polska" - w katalogu Fischera został on wyceniony na ponad pół miliona złotych.
Najdroższy znaczek pocztowy na świecie to...
... British Guiana 1c Magenta, wydany w r. 1856 w Gujanie Brytyjskiej, angielskiej kolonii w Ameryce Południowej. Jego cena na aukcji osiągnęła zawrotną cenę 9,5 mln dolarów.
Co podarować miłośnikowi znaczków pocztowych?
Oczywiście znaczek! A co jeśli nie znamy się na nich i nie chcemy aby prezent był nieudany? No to może klaser? My proponujemy jako dodatek do prezentu lub po prostu mały gadżet magnes albo przypinkę z grafiką nawiązującą do pasji jaką jest filatelistyka.